why you should watch brooklyn 99










Reasons to watch Brooklyn 99:
• Diversity! Mångfalden är on point i denna serie, faktiskt utsett till "most diverse cast"
• Den krossar "good guy get the girl" - trope. Boyle som är besatt av Rosa ber inte bara om ursäkt utan tar ett nej med värdighet.
• Alltså: många i serien du tror kommer vara typical "good guys" är egentligen välskriva och respekerande karaktärer på riktigt
• Captain Holt är gay och det är helt normaliserat utan klyschor.
• Huvudkaraktären kunde varit en helt vanlig "jag gillar att jobba ensam" douche-ig kille men istället fick vi barnsliga Jake
• Istället för att göra terry (en muskulös svart man) till stationens värsting har vi Rosa som har onödigt stora knivar i jackan. Terry bara älskar yoghurt.
• Alltså - fuck you steriotyper!
• Bra skriva kvinnliga karaktärer, de är alla episka på olika vis och ser inte varandra som rivaler.
• Den blir bättre efter varje säsong, humorn är så underbart quote-able och karaktärerna går så väl med varandra.

Reasons to love Jake Peralta:
• När någon säger att han borde skrämma bort potentiella pojkvänner åt Amy säger han att han får skylla sig själv för att han är för dum att göra något
• Förväntar sig inget av henne och säger tydligt att han inte kan välja åt henne
• Han är en feministisk manlig huvurollskaraktär och det är helt normaliserat. Han behandlar alla sina kollegor likadant.
• Han respekterar alla sina kvinnliga kollegor sjukt mycket och ser upp till dem alla, även Gina som inte är polis själv.
• "I'm have to go full on douche" - Jake när han försöker lura "the vulture" att han är hans vän och lyckas inte. He's to good of a guy.
• Nitade sin polis-idol för att han uttryckte sig homofobiskt
• "cool motive, still murder" - till en man som mördat för "kärleken".
• Ger upp sin dröm att fånga en serie-mördare för att ge Holt sitt jobb som Captain tillbaka.
• Han visar att en karaktärer inte måste plötsligt bli seriösa och sluta med sina skämt, lekar, spel och andra saker som ses som barnsliga för att växa.

Kommentarer
Postat av: Divorce your horse
Den har jag inte sett, men verkar ju väldigt bra :) Roligt att du tipsar! :)
Svar:
Josäfin
Postat av: Tuva Björnwall
Den verkar ju jättebra, kanske får kolla på den :D
Svar:
Josäfin
Postat av: Frida
Verkar bra, ska nog kolla in den :)
Svar:
Josäfin
Trackback